Dil ve Konuşma Bozuklukları

Dil ve Konuşma Terapisi Hakkında Bilgiler

Dil ve konuşma terapisti kimdir?

  ASHA-logoDil ve konuşma terapistleri, iletişim bozukluklarının önlenmesi, tanılanması ve sağaltımında görev  alan, üniversitelerin dil  ve konuşma terapistliği lisans veya yüksek lisans  programlarından  mezun  olmuş, eğitim sürecinde klinik uygulama ve  gözlemlerini tamamlamış uzmandır. Ülkemizde yeni ve gelişmekte  olan bir meslek dalı olduğundan, oldukça az sayıda dil ve  konuşma terapisti bulunmaktadır. Yeni bölümlerin açılmasıyla birlikte, zaman içinde bu sayı da artacaktır.

           Ülkemizde Dil ve Konuşma Terapisi (Patolojisi) mesleği 6 Nisan 2011 tarih ve 6225 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 9 maddesi ile 11/4/1928 tarihli  ve 1219 sayılı  Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanuna eklenen Ek Madde 13, (d) bendi ile yasal zeminde sağlık meslek mensubu olarak tanımlanmıştır. Bu yasaya göre; “d) Dil ve    konuşma    terapisti; dil   ve   konuşma   terapisi   alanında lisans eğitimi veren   fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapan, bireylerin  ses, konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tabip tarafından teşhisi konulmuş yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık meslek mensubudur.”

      Dil ve konuşma terapistleri bireylerin dil, konuşma iletişim ve  yutmayla  ilgili  güçlüklerini değerlendirirler. Bu güçlüklerin onların yaşamındaki etkilerini incelerler. Koşullar terapi için uygunsa, kişilerin en  iyi  şekilde  iletişim kurabilmelerine   yardımcı   olacak    müdahale  yöntemine   karar  verir   ve   uygularlar.  Gerektiğinde,  ailelerine danışmanlık  sunarlar.  Aileler  dışında  da,  bireyin  yaşantısında  rolü  olan diğer meslek elemanlarıyla (odyolog, kulak burun boğaz doktoru, nörolog, ortodontist,  fizyoterapist, psikiyatrist, psikolog, işitme engelliler öğretmeni, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri vb.) işbirliği yaparlar.

    Daha fazla bilgiye ulaşmak için:
http://www.dilkom.anadolu.edu.tr/konusmaterapistligi.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Psychology Job & Internship Opportunities

For Undergraduate Students and Recent Graduates Seeking Full-Time or Summer Employment

Jill Kuzma's SLP Social & Emotional Skill Sharing Site

Ideas for Educators Supporting Social/Emotional Language Skills

Developmental Phonological Disorders

Integrating academic, clinical and research perspectives to improve speech therapy practice

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Hanna B. SLP

Musings from the world of self-regulation and social communication

Writing, Momming, Living

Embracing the mess that motherhood can be.

speechandlanguagelady

Just another WordPress.com site

Elizabeth A. Rosenzweig

PhD CCC-SLP LSLS Cert. AVT

Dil ve Konuşma Bozuklukları

Dil ve Konuşma Terapisi Hakkında Bilgiler

Dil ve Konuşma Terapisi Üzerine Her Şey

www.dkt101.com adresine taşındık!

%d blogcu bunu beğendi: